Każdy człowiek wyznaje różne wartości, ma różne przekonania i odmienną hierarchię wartości. Jedna rzecz jest jednak u większości ludzi tak samo mocno ceniona – życie. Człowiek jak istota żywa za najważniejszą wartość uznaje przeżycie. Ma to swoje podłoże w teorii instynktów.
Życie i zdrowie – najbardziej cenione i szanowane wartości często zostają zachwiane. Dwudziesty pierwszy wiek, podobnie, jak każdy inny nie obfituje w różnego rodzaju choroby. Ludziom nie są obce również przypadkowe wypadki i nieszczęśliwe zdarzenia.

Każdy człowiek powinien chronić życie, nie tylko własne, ale również każdego innego, nawet nam nieznanego człowieka. Każdy lekarz składając przyrzeczenie lekarskie zobowiązuje się „służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu”, jednak każdy człowiek powinien również uznawać tę zasadę za swoją.

Każdego dnia na chodnikach ulicy, w sklepach i innych miejscach zdarzają się wypadki lub zasłabnięcia wielu osób. W takiej sytuacji bardzo ważna jest znajomość pierwszej pomoc. Udzielona pierwsza pomoc czasem decyduje o tym, czy ktoś przeżyje, czy nie.

6985531843_d42494ae5a_z
Aktualnie każdy młody człowiek odbywa szkolenia z pierwszej pomocy w szkole, na kursie prawa jazdy. Jednak nie zawsze przeprowadzone są one z należytą uwagą. Nauczyciele w szkołach często niesłusznie bagatelizują ten temat. Na przeciw temu wychodzi wiele firm szkoleniowych, które oferują liczne kursy pierwszej pomocy. Często są bezpłatne, organizowane cyklicznie przez wiele różnych instytucji. Organizują je również prywatne firmy,są to wówczas kursy odpłatne, jednak cena za odbycie takiego kursu jest zazwyczaj niewielka.

Podstawą kursu z pierwszej pomocy jest nauka resuscytacji, czy sztucznego oddychania. Resuscytacja składa się z trzech bardzo ważnych etapów. Aby przeprowadzić ją prawidłowo na początku powinniśmy upewnić się czy poszkodowany jest bezpieczny (na przykład czy nie znajduje się w jakimś niebezpiecznym miejscu). Kolejny krok to sprawdzenie stanu poszkodowanego, należy go lekko potrząsnąć, aby sprawdzić czy reaguje. Należy również zadać mu pytanie czy wszystko w porządku. Gdy osoba reaguje to należy zostawić ją w pozycji, w której ją zastaliśmy i niezwłocznie zadzwonić po służby ratunkowe (pod numer 112 lub 999) i stale kontrolować stan poszkodowanego.

8439071881_a9ecae54f3_z

Jeżeli jednak osoba poszkodowana nie reaguje na potrząsanie ani nie odpowiada należy niezwłocznie zadzwonić pomoc i przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. W pierwszej kolejności należy przewrócić osobę poszkodowaną na plecy i udrożnić jego drogi oddechowe. Następnie przystępujemy do resuscytacji. Polega ona tym, aby umieścić rękę na czole poszkodowanego i delikatnie odchylić jego głowę do tyłu i następnie należy przejść do sztucznego oddychania. Trzydzieści razy naciskamy klatkę piersiową poszkodowanego, po czym wykonaj wydmuchać należy powietrze do ust poszkodowanego, należy to robić tak długo, aż osoba nie odzyska przytomności lub nie zjawią się odpowiednie służby pomocowe.

Kurs pierwszej pomocy powinien obowiązkowo przejść każdy, bo życie ludzkie jest najważniejszą wartością.

źródło: http://emergroup.com.pl/szkolenia-rozszerzone/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy