Z całą pewnością niejeden przedsiębiorca potwierdzi, iż ostatnią rzeczą jaką możne powiedzieć o polskim prawie podatkowym jest to, iż jest ono jednoznaczne i przejrzyste. Z roku na rok w życie wchodzą kolejne ustawy regulujące działalność gospodarczą, a kodeksy obowiązujące właścicieli firm stają się coraz obszerniejsze i skomplikowane. Nic więc dziwnego, iż w obliczu konieczności poświęcania coraz większej ilości czasu i energii na edukowanie się w kwestiach podatkowych, przeciętny biznesmen woli zainwestować trochę grosza w usługi księgowe oferowane przez profesjonalistów. Branża ta rozwija się, bo niejako jest do tego zmuszona panującą sytuacją prawną. Mało który przedsiębiorca dysponuje taką wiedzą i przede wszystkim czasem, aby samodzielnie zajmować się pilnowaniem sytuacji finansowo-podatkowej.

Decyzję o zleceniu tych czynności na zewnątrz ułatwia również fakt, iż najczęściej jest to tańsze niż zatrudnienie księgowego na etacie, a już zwłaszcza w mikro lub małej działalności gospodarczej. W czym w takim razie konkretnie zastąpi nas biuro rachunkowe, któremu zlecimy nasze sprawy oraz jakie będziemy mieć z tego korzyści? Przede wszystkim pozwoli to na usprawnienie działalności firmy oraz zwiększenie efektywności finansowej. Biuro księgowe zajmie się za nas takimi obowiązkami jak prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych, poprowadzi za nas wszelkie wymagane prawem rejestry oraz rozliczy należne składki i podatki.

desk-notebook-notes-3059-825x550

To wszystko jednak jest w ramach podstawowej księgowości prowadzonej w firmie. Większe wsparcie dostaniemy, gdy zdecydujemy się na wykupienie usług obejmujących prowadzenie także spraw płacowo-kadrowych. Każdy biznesmen wie, iż czynności z tym związane zajmują równie dużo czasu co te wymienione wyżej. Dlatego też biuro rachunkowe z przyjemnością przejmie od nas takie obowiązki jak prowadzenie akt osobowych pracowników, sporządzanie wszelkich druków i rozliczeń, czy też monitorowanie dni urlopowych i chorobowych.

To jednak jeszcze nie wszystko. Z głowy będziemy mieć takie problemy jak rozliczanie wszelkiego rodzaju umów związanych z zatrudnianiem pracowników, załatwianie szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nadzorowanie rejestru badań lekarskich. Ominie nas także samodzielne przygotowywanie listy płac, corocznych informacji o dochodach czy obliczanie należnego podatku. Czasem przydatne jest także oddanie zewnętrznemu podmiotowi monitorowania przepływu wszelkich środków w przedsiębiorstwie. Po czasowej obserwacji, biuro z pewnością sporządzi dla nas specjalny raport, w którym wskazane będą czynności pozwalające na usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa. W przypadku większych spółek, przydatne jest prowadzenie pełnej rachunkowości, co pozwoli dobrze zaplanować każdy element działalności gospodarczej oraz przewidywać potencjalne problemy. Profesjonalna księgowość to nie tylko porządek w dokumentach i spokój ze strony urzędników skarbówki. Współpracując z takimi doradcami możemy także liczyć na wysokiej jakości pomoc prawną, gdy na horyzoncie pojawią się kłopoty.

 

źródło: http://www.damianksiazek.pl/