Lokaty bankowe można podzielić na te z oprocentowaniem nieruchomym, o których piszemy powyżej, a u których wysokość zysku nie zmienia się wspólnie z upływem czasu, ale i na takie jak lokata z oprocentowaniem ruchomym, która jest odwrotnością tych pierwszych, bowiem wartość jej odsetek jest uzależniona od warunków na rynku finansowym, jak lokaty www, czyli obsługiwane przez sieć internetową i skierowane do posiadaczy rachunków osobistych, jak lokaty strukturyzowane, które posiadają w sobie możliwości funduszy inwestycyjnych, a także jak niemało pozostałych, różniących się od siebie osobnymi cechami. Widać zatem, że klient sam może wyselekcjonować, jakie są dlań najlepsze lokaty, toteż wskazanym jest wykorzystać tę chwilę na analizę propozycji.

Lokata bankowa to kontrakt zainteresowanego z ośrodkiem bankowym, dzięki któremu ten pierwszy deponuje temu drugiemu określoną kwotę finansową, oddawaną po określonym czasie wraz z odsetkami na wyznaczonych pierwej warunkach. Pisząc jaśniej, jest to jeden z najmniej skomplikowanych obecnie patentów na zaoszczędzenie pieniędzy, który dodatkowo wyszczególnia się niedużą kwotą minimalną do otworzenia rachunku, zapewnieniem zysku (głównie gdy rozpatrujemy lokaty z oprocentowaniem stałym), a także brakiem wymagania posiadania profesjonalnej wiedzy w zakresie bieżącej sytuacji rynkowej. Niestety jednak, nie są to doskonałe inwestycje finansowe, bowiem zlecony kapitał musi zostać zamrożony, co uniemożliwia zagospodarowanie go w trakcie trwania umowy, przedterminowe wyciągnięcie zeń jakiejkolwiek kwoty łączy się ze straceniem wszystkich odsetek, a zapewnienie dochodu traci na jego wielkości, przez co jest on mniejszy, niźli w sytuacji innych form oszczędzania.

Bez względu na to jednak, jaki ich typ najbardziej nam pasuje, za każdym razem należy też wziąć w rachubę takie aspekty jak okres ich zapadalności, osłona pieniędzy, częstotliwość odkładania odsetek, oprocentowanie lokat, odpłatności w banku, czy podatek Belki. Aby dogodnie to wszystko zaś przebadać, przyda się fachowy ranking lokat, czyli strona internetowa, która porównuje między sobą przed chwilą rzeczone, ale i ogrom innych danych. Zaleca się zatem takowy dla siebie wyszukać, tym więcej że w Internecie jest ich nadzwyczaj dużo, pamiętając naturalnie o wymogu wytypowania tego, który wyszczególnia się obserwacją najlepszych banków w państwie, regularnymi aktualizacjami oraz rzetelnością. Niekiedy jest bowiem tak, iż niektóre ośrodki bankowe przeznaczają rankingi do nieuczciwego prześcignięcia konkurencji, a nie zdający sobie z tego sprawy klient daje się na ten obłudny ruch nabrać i traci możliwość wybrania lokaty naprawdę najlepszej.