Jeden jedyny taki dzień w życiu. Miesiące wcześniejszego planowania, uzgadnianie wszystkich szczegółów, robienie listy gości i wiele, wiele nerwów. Jak tu dogodzić sobie, drugiej połówce i jeszcze rodzicom jednej i drugiej strony? Warto mieć na uwadze, że w każdej kulturze śluby i wesela wyglądają zgoła inaczej. Czy gorzej, lepiej? Na pewno jest to wciąż wyjątkowy dzień dla państwa młodych, bez względu na kraj i kulturę, w której zawierają małżeństwo.

makijaż ślubny KrakówW Polsce z jednej strony mamy typowe wiejskie i tradycyjne wesela, z długą i szaloną potańcówką oraz zabawą przez dwa dni. Ślub jest kościelny, a na weselu każdy wie czego się spodziewać. Z drugiej strony mamy wesela, które inspirowane są amerykańską kulturą. Są to wesele jednodniowe, w pięknej scenerii, dopracowane na ostatni guzik.

W Turcji zabawa trwa w najlepsze. Wesela trwają od czterech do siedmiu dni. Mężczyźni i kobiety bawią się osobno, a co ciekawe sami nowożeńcy, przez pierwsze dni hucznych obchodów nie mogą się widzieć. Makijaż ślubny (www.styleandmore.pl/stylizacja-i-makijaz-slubny/) wychodzi daleko poza europejskie rozumowanie makijażu i jest wykonywany henną. Pokrywa on dużą część ciała Pani Młodej i należy do wielowiekowej tradycji ślubnej krajów arabskich.

Malowaniu swojego ciała poddają się również Panny Młode z Japonii, jednakże w całkiem odmienny sposób, aniżeli ma to miejsce w Turcji.
Ciało Japonek w dniu zaślubin w całości pokryte jest białym kolorem, co ma symbolizować czystość ich ciał i dusz, przez co bogowie mają błogosławić w tym dniu Parę Młodą. Panie Młode często zakładają kimona z purpurowymi zdobieniami, ze względu na to, że w kulturze japońskiej tenże kolor uznawany jest za kolor miłości.

Bardzo krótkie wesela natomiast występują na Islandii, gdzie normą jest, iż ta ważna uroczystość trwa mniej więcej od trzech do ośmiu godzin i uwarunkowana jest tym, jak szybko posiłki znikną ze stołów.

Ogromne, rodzinne wesela występują w Australii, gdzie ogólna oprawa uroczystości jest taka sama jak w Europie czy Ameryce, jednakże do świętowania zapraszana jest nawet najdalsza rodzina.

Ciekawym przypadkiem są nowozelandzkie wesele wywodzące się z wielowiekowej tradycji, tegoż odosobnionego kraju. Śluby przewodzi starszyzna plemienna, która posługuje się językiem Maorysów. Obrączki Państwa Młodych zrobione są z kości, które mają gwarantować niekończące się uczucie i miłość.

Należy pamiętać jednocześnie, że w niektórych krajach, wciąż istnieją aranżowane małżeństwa. Ma to miejsce między innymi w Egipcie, gdzie rodzice Państwa Młodych podejmują za nich decyzje, a kobiecie oświadcza się cała rodzina Pana Młodego.