Jeszcze kilka lat temu nikt z nas nie spodziewałby się tego, jak użytecznym i wielofunkcyjnym urządzeniem staną się telefony komórkowe. Pierwsze modele posiadały tylko możliwość wykonania połączenia oraz zmodyfikowania podstawowych ustawień. Ogromny rozwój automatyki i elektrotechniki sprawił, że rozmiar telefonów jest coraz mniejszy, a oprogramowanie, które zawierają coraz bogatsze. Po zwykłych rozmowach przyszły różnego typu wiadomości obrazkowe oraz tekstowe.

Cały czas starano się ulepszyć wydajność wyświetlaczy telefonów oraz zwiększyć ilość pamięci. Telefon dziś jest urządzeniem, które możemy porównać z komputerem. Możemy na nim sprawdzać najnowsze wiadomości, przeglądać Internet, słuchać muzyki, a nawet oglądać filmy. Jest to możliwe dzięki przeróżnym aplikacjom, które możemy ściągnąć na nasz telefon z Internetu. Aplikacje te także coraz bardziej przypominają potężne programy komputerowe. Wystarczy tu wspomnieć choćby o programach graficznych, których stopień zaawansowania wzrasta wraz z rozwojem techniki. Na nasz telefon możemy też zainstalować różne zarówno rodzaje aplikacji, jak i całe systemy. W sieci nie brakuje różnych dodatków do naszego telefonu. Należy jednak pamiętać, aby przed instalacją nowego programu sprawdzić jego zgodność z modelem telefonu, który posiadamy. Nie należy także pobierać aplikacji ze źródeł niewiadomego pochodzenia. Telefon komórkowym jest urządzeniem bardzo czułym, nie posiadającym zabezpieczeń antywirusowych. Już teraz na rynku elektronicznym możemy znaleźć oprogramowanie odpowiadające systemowi komputerowemu Windows. Najsłynniejszymi aplikacjami telefonów, rozpowszechnionymi zwłaszcza wśród najmłodszych, są gry.

To one niejednokrotnie umilają nudne lekcje czy wykłady. Gdy zainstalujemy na naszym telefonie odpowiednią aplikację, może ona nam zastąpić urządzenie nawigacyjne. Istnieją także przeróżne programy, dzięki którym możemy przeglądać mapę drogową Polski z bieżącymi aktualizacjami. Biorąc pod uwagę szybki rozwój technologii, można się spodziewać, że telefony komórkowe lub ich następcy z powodzeniem zastąpią nam komputery.