Jest to przenośne urządzenie komunikacyjne posiadające opcje standardowego telefonu oraz komputera kieszonkowego. Smartfony pojawiły się na rynku już w latach dziewięćdziesiątych. Obecne urządzenia te posiadają ogromne możliwości. Można za ich pośrednictwem sprawdzić naszą pocztę elektroniczną czy też przeglądać Internet. Smartfony zastąpiły także pagery oraz proste urządzenia GPS. Wiele z nich posiada też aparat fotograficzny oraz kamerę. Na nowsze urządzenia możemy zainstalować pakiety biurowe czy też przeglądarki PDF.


Producenci dużych firm komórkowych przewidują, że już wkrótce smartfony wyprą telefony komórkowe. Podczas zakupu smartfona należy także zaznajomić się z różnymi systemami operacyjnymi urządzeń. Najbardziej znane obecnie to Android, Symbian czy Windows. Podobnie jak na komórkę, tak i na naszego smartfona możemy zainstalować setki przeróżnych aplikacji, rozszerzających możliwości naszego telefonu. Bardzo użyteczną aplikacją jest Stanza. ,Program ten umożliwia nam czytanie e-booków w wielu formatach. Posiada także inne udogodnienia, jak na przykład zmiana wyglądu książki czy pełny i szybki dostęp do interfejsu. Dużym plusem tej aplikacji jest jej licencja. Za pobranie oraz zainstalowanie aplikacji nie będziemy musieli zapłacić, gdyż są darmowe. Innym, bardzo ciekawym programem jest Evernote. Pełni on funkcję naszego smartfonowego notatnika. Dzięki niemu będziemy mogli szybko zapisać pomysły, które nam właśnie przyszły do głowy czy tez złote myśli. Kolejną aplikacją, znaną przez wszystkich użytkowników komputerów to Photoshop. Co prawda nie daję on nam takich możliwości co komputerowy gigant posiadający tysiące opcji. Dużym zaskoczeniem na rynku była oficjalna aplikacja NASA App. Została stworzona z myślą o osobach interesujących się kosmologią oraz rozwojem techniki NASA.

W aplikacji znajduję się baza danych wszystkich dotychczasowych lotów w kosmos oraz planowanych misji. Dzięki tej jednej darmowej aplikacji możemy przeczytać nowości dotyczące badań na innych planetach oraz obejrzeć przeróżne zdjęcia z misji kosmicznych.