Termin baku jest każdemu doskonale znany, każdy wie co należy do obowiązków z tej dziedziny, którąś jest bankowość. Ale czy każdy z potencjalnych klientów orientuje się, że każdy bank jest inny? Wynika to z podziału banków na ich rodzaje.

system bankowy w Polsce i na świecieJak to wygląda? Postaramy się krótko przybliżyć taki podział banków oraz ich funkcje. Pierwszym z rodzajów jest bank operacyjny, który ma na celu podjęcie takich działań aby zaspokoić potrzeby zarówno klienta jak i całej gospodarki przy jednoczesnym zysku. Jest to jeden z najczęściej spotykanych w naszym kraju. Kolejny to bank inwestycyjny. Jak sama nazwa wskazuje zajmuje się on inwestowaniem kapitału, który przekazują mu poszczególne jednostki w ten oto sposób bank zarabia na własne utrzymanie, a dzięki temu my również zaoszczędzamy na kosztach prowadzenia konta oraz usługach, które oferuje nam bankowość.

To równie powszechnych należy bank uniwersalny, który ma w sobie połączone wszystkie inne rodzaje. Ma on możliwości i predyspozycje do prowadzenia wszystkich związanych z dziedziną bankowości działań. Przechowywanie swoich finansów w takim banku jest chyba najrozsądniejszą rzeczą jaką możesz zrobić. Bez zbędnych kombinacji będziesz miał wszystko co tylko możesz oczekiwać od banku. Kolejny z rodzajów to bank centralny. Jak sama nazwa wskazuje stanowi on zwierzchnictwo nad wszystkimi innymi bankami, a jego najważniejszym zadaniem, które nie może umknąć nikomu jest kształtowanie pieniądza oraz jego odpowiednia emisja. Bank specjalny jest to instytucja, która posiada ograniczony zakres działań, który zazwyczaj sama sobie wybiera.

Może on być związany z branżą, czynnościami wykonywanymi w nim, ale także może odnosić się do swojego zasięgu. Do tego jakże zagmatwanego podziału możemy również przypisać spółdzielnię kredytową, czyli miejsce w którym możesz nabyć finanse, które potrzebne są ci do budowy domu, rozruchu firmy i tym podobnym celom. Jak widać nie wszystko jest takie proste i klarowne jakby się to mogło wydawać na pierwszy rzut oka.