Umiejętność udzielania pierwszej pomocy i znajomość podstawowych zabiegów resuscytacyjnych to wiedza, którą powinien posiadać każdy funkcjonujący w społeczeństwie człowiek.

Po pierwsze dlatego, że są to umiejętności praktyczne, niezbędne do uratowania życia człowieka. Po drugie również z tego względu, że nigdy nie mamy pewności, kto w naszej obecności może utracić przytomność – być może nawet ktoś bliski, komu nie będziemy potrafili pomóc. A przecież pierwsza pomoc, to zupełnie nic trudnego, jednak wiele osób nie potrafi lub też boi się jej udzielić obcej osobie. Nie ma w tym jednak nic strasznego. Poza tym to obywatelski, a przede wszystkim po prostu ludzki obowiązek, za niespełnienie którego grozi nam nawet kara pozbawienia wolności.

Kursy pierwszej pomocy odbywają się zazwyczaj dla uczniów szkół gimnazjalnych w ramach szkolnego nauczania przysposobienia obronnego. Dla osób dorosłych, które chciałyby przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy organizowane są specjalistyczne szkolenia z pierwszej pomocy, które kompleksowo uczą, jak tej pomocy fachowo udzielić, aby uratować komuś życie i nie zrobić mu krzywdy, ponieważ głównym zadaniem osoby, która udziela pierwszej pomocy jest utrzymanie poszkodowanego przy życiu i niedopuszczenie do wystąpienia dalszych powikłań do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego. Szkolenia z pierwszej pomocy przygotowują kursantów do prawidłowego udzielania takiej pomocy oraz przekazują wiedzę niezbędną do poruszania się po drogach.

4441777373_78cfc477e8_z

Usługa przeprowadzania kursu pierwszej pomocy dedykowana jest również organizatorom rozmaitych eventów, gdzie ludzie w ramach konkretnego wydarzenia mogą wziąć udział w takim kursie, polepszając jednocześnie swoją świadomość w tym temacie. Często takie kursy zamawiane są dla pracowników firm, kierowców i uczestników konkretnych projektów. Zdobycie tych umiejętności jest niezwykle istotne, ponieważ mimo iż często nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo można ulec wypadkowi, mogą się one wydarzyć w każdej chwili i ważne, aby umieć za pomocą kilku prostych kroków zapobiec tragicznym w skutkach powikłaniom.

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy dodaje kursantowi pewności w poruszaniu się po drogach, czy jeździe komunikacją miejską. Zyskuje on też odwagę, która daje możliwość udzielenia tej pomocy w sytuacji, kiedy inni będą sparaliżowani lękiem lub zszokowani sytuacją. Pierwsza pomoc to również możliwość uratowania cudzego życia i ustrzeżenie nas przed tragedią, a także nieuniknionymi wyrzutami sumienia, że nie podjęło się żadnych działań, które mogłyby kogoś uratować.

5196527351_b98f226664_z

Kursy pierwszej pomocy oferują ćwiczenia na fantomie – manekinie, który z pewnością nie będzie nas niczym stresował. Instruktor wskazuje błędy w wykonywaniu reanimacji i dokładnie tłumaczy każdy krok, który należy wykonać. Czynności, które były już kilka razy przećwiczone, dokładnie opisane i wykonywane pod okiem wykwalifikowanego instruktora, znacznie łatwiej będzie wykonywało się w sytuacji rzeczywistego zagrożenia.

źródło: http://emergroup.com.pl/szkolenia-rozszerzone/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy