PDA to inna nazwa palmtopa, czyli przenośnego komputera. Powstał on o wiele wcześniej niż Smartfon. Jest mniejszy od laptopa czy notebooka, co sprawia że jest naprawdę wygodnym urządzeniem portable. Palmtop jest urządzeniem programowalnym. Oznacza to, że możemy na niego zainstalować przeróżne oprogramowanie. Palmtopy posiadają bardzo czułe ekrany dotykowe przez co obsługiwać je trzeba specjalnym rysikiem. Plusem Palmtopa jest rozpoznawanie pisma odręcznego.

Niektóre z tych urządzeń posiadają także małą wbudowaną klawiaturę, ale pisanie na niej nie jest wygodne. Ten przenośny komputer jest bardzo użyteczny w pracy i życiu prywatnym. Standardem są już aplikację, takie jak terminarz czy notatnik. Palmtop daje także możliwość pisania notatek odręcznych. Łączność z Internetem tego urządzenia zapewnia nam sieć Wi-Fi. To dzięki niej możemy instalować nowe oprogramowanie. Najsłynniejsze oprogramowanie dla tych urządzeń pochodzi z firmy Windows Mobile. Obecnie w Internecie możemy spotkać wiele firm oferujących pisanie dowolnych aplikacji na Palmtopa. Jest to bardzo użyteczne, gdyż pracownicy mogą szybko przesyłać informację między sobą, nawet nie znajdując się w miejscu pracy. Na PDA możemy sami napisać własne oprogramowaniu w języku C++. Podobnie jak komputer, palmtop posiada swój własny menedżer zadań, gdzie możemy wyłączyć nieodpowiednie procesy, zwalniając w ten sposób pamięć operacyjną naszego PDA. Wiele osób zrezygnowało z komputerów stacjonarnych na rzecz laptopów. Obecnie dochodzi do kolejnej rewolucyjnej miniaturyzacji.

Producenci podejrzewają, że użytkownicy komputerów już w niedługim czasie, dzięki rozwojowi elektroniki, zmienią swój sprzęt na mniejsze przenośne urządzenia. Niestety koszt PDA jest o wiele większy, niż koszt zwykłego komputera, a jego możliwości są mniejsze. Wystarczy jednak przyjrzeć się obecnemu rozwojowi techniki, aby stwierdzić, że jest to tylko kwestia czasu. Szukając odpowiedniego urządzenia wielofunkcyjnego, powinniśmy się dobrze zastanowić pomiędzy PDA a smartfonem, gdyż różnica pomiędzy nimi jest znaczna.