Kredyty hipoteczne to z całą pewnością najpopularniejsze metody finansowania kupna wszelkiego typu nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest tradycyjnym kredytem udzielanym przez bank zazwyczaj na bardzo wiele lat. To standardowy i ciągle często zaciągany kredyt długoterminowy w Polsce. Z pewnością wielu z nas nie może samodzielnie kupić domu czy mieszkania za własne środki. Kredyt hipoteczny to zazwyczaj idealne i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne są bardzo często zabezpieczane przez hipotekę, stąd właśnie ich określenie. W sytuacji kredytów hipotecznych kredytobiorcy starają się najczęściej o bardzo wysokie kwoty pieniędzy, które są im konieczne na kupno swojego własnego domu, mieszkania albo też innej nieruchomości. Kredyty na nieruchomości przydzielane są najczęściej na bardzo długi czas, niemniej minimalny okres, na jaki można zaciągnąć kredyt hipoteczny to pięć lat.
Kredyty hipoteczne można podzielić na parę rodzajów. Zazwyczaj dzieli się je ze względu na walutę kredytu.

Wyróżniamy więc kredyt hipoteczny w złotych, wypłacany w rodzimej walucie, jak również walutowy, przyznawany w walucie obcej (lub do niej denominowany). W tych okolicznościach zobowiązanie jest przeliczane na wybraną walutę, a oprocentowanie zależy od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. Obliczając zatem wysokość kolejnych rat kredytowych, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu, lecz także zmienność kursu walutowego.

Starając się o kredyt hipoteczny należy wiedzieć o tym, że fundusze muszą być wydane na jeden wybrany cel, związany oczywiście z zakupem nieruchomości. Niewątpliwie w przypadku kredytów hipotecznych bardzo duże znaczenie ma nasza historia kredytowa. Każdy bank analizuje zdolność kredytową klientów na podstawie swoich własnych algorytmów.

Okazuje się więc, iż w kilku bankach ta sama osoba może uzyskać różną zdolność kredytową. Poszukując właściwego kredytu dla siebie, należy więc zapoznać się z różnymi propozycjami, jakie gwarantują nam banki. Oprócz tego trzeba korzystać z różnorodnych dofinansowań, które proponowane są np. przez państwo na zakup pierwszego mieszkania. Tego typu programy rządowe niekiedy okazują się bardzo pomocne.

Fajnym pomysłem jest sprawdzenie serwisów ekonomicznych – polecamy http://produktyoszczednosciowe.over-blog.com. Można na nich znaleźć ciekawe wiadomości o kredytach hipotecznych. Idzie o takie zagadnienia jak: realne oprocentowanie, prowizje czy inne warunki umowy. Co najważniejsze sprawdzając tego rodzaju serwisy można posiąść wiedzę ile zapłacimy za kredyt mieszkaniowy. Wszystkie dane zwykle są zamieszczane w porównaniach.