Niemniej jednak to konta oszczędnościowe stanowią kapitalną metodę na oszczędzenie pokaźnych pieniędzy. Często bowiem dzieje się tak, że staramy się zebrać większe oszczędności, jakie następnie chcemy wydać na jakiś cel. Niekoniecznie zbieranie do skarbonki się udaje, ponieważ możemy nadal z niej podbierać jakieś grosze na aktualne wydatki. Rachunek oszczędnościowy pozwala jednak na zbieranie pieniędzy z dużą stopą procentową. Klienci mają wtedy sposobność dostępu do gotówki w dowolnym czasie, naturalnie bez straty odsetek.

W teraźniejszych czasach generalnie wszyscy posiadają konta osobiste. Są to jedne z paru gatunków depozytów w banku, z których jak wiadomo korzysta przeważnie każdy.

Ostatnim rodzajem depozytu bankowego są oczywiście lokaty terminowe. W tej sytuacji umowa podpisywana jest na ustalony okres i podobnie, jak w przypadku wyżej opisanych ofert bankowych, również dotyczy lokowania oszczędności w banku. W tym jednakże przypadku bank zobowiązuje się oddać otrzymany kapitał wraz z naliczonymi odsetkami na koniec okresu trwania umowy. Wchodząc w szczegóły, lokaty da się rozróżnić prócz tego na odnawialne i nieodnawialne. W tym pierwszym wypadku po skończeniu się umowy jest ona automatycznie ponawiana i nie następuje wypłata pieniędzy dla klienta.

Jednakże ostatnio naliczanie profitów na ROR-ach stało się mniej atrakcyjne dla przeciętnych zjadaczy chleba. W większości popularnych banków, jakie działają od dziesięcioleci, pobierane są okresowe opłaty, jakie nie dla każdego są atrakcyjne. W rezultacie za korzystanie z rachunku w ważniejszych bankach potrzeba czasem zapłacić nawet i kilkanaście złotych. Stąd też ciekawym sposobem okazują się być rachunki w bankowości przez Internet, za których prowadzenie nie są pobierane żadne opłaty.

Rachunki osobiste da się podzielić na wiele przeróżnych rodzajów, z jakich najbardziej znany jest w szczególności ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W praktyce przedstawia się on w ten sposób, iż pozwala gromadzić oszczędności i jednocześnie działa jako charakterystyczna odmiana lokaty, czyli w przypadku dużej sumy mieszczącej się na koncie, doliczany jest miesięcznie ustalony procent, jaki w formie ekstra pieniędzy doliczany jest do całości ulokowanych przez nas funduszy.