Panuje przekonanie, że kredyty zaciągają jedynie ludzie nierozsądni i żyjący z dnia na dzień. Ale czy na pewno? Czy nie jest to tylko krzywdzący stereotyp? Chociażby kredyty hipoteczne – dziś banki mają naprawdę szeroką ich ofertę. Muszą więc znajdować się również klienci.

Gdyby nie było popytu na kredyty, nie byłoby również takiego wśród nich wyboru. A jest ogromny. Powstają nawet specjalne rankingi kredytów mieszkaniowych. Mają one na celu pomoc zagubionym kredytobiorcom, którym branża finansowa wydaje się zbyt skomplikowana. Wygląda więc na to, że kredyt to dziś nie ekstrawagancja i przejaw buty, lecz coś normalnego, a w wielu przypadkach nawet koniecznego.shutterstock_189825866

Po co nam kredyty?

Zastanówmy się, co kieruje osobami biorącymi kredyty. Po pierwsze – na co są one przeznaczane? Bardzo często – to kredyty hipoteczne – na nieruchomości. Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu, za to mało kto może sobie bez pożyczki na nie pozwolić. W takim wypadku kredytu chyba nie można nazwać brakiem pomyślunku? W końcu własne M to jedna z najważniejszych potrzeb dojrzałego człowieka, często stanowiąca o poczuciu stabilizacji lub jego braku. Oprócz kredytów mieszkaniowych częste są również te przeznaczane na zakup samochodu czy AGD. I tutaj próżno się dopatrywać rozrzutności – w końcu zazwyczaj są to elementy konieczne do normalnego funkcjonowania.

Ostrożność to zaleta

Wiele osób wręcz bardzo intensywnie rozważa wszelkie plusy i minusy, zanim zdecydują ostatecznie o wzięciu pożyczki. Gdy myślą o kredycie mieszkaniowym, przeglądają publikowane na blogu konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/08/ranking-kredytow-hipotecznych.html rankingi kredytów hipotecznych. Prowadzą dokładne obliczenia, podpytują bliskich i znajomych, a czasem także profesjonalistów. Dokładnie analizują strony internetowe banków, często też osobiście udają się do ich placówek, by porozmawiać z konsultantami. Chcą znaleźć ten najlepszy kredyt mieszkaniowy, taki, którego wyboru nie będą żałować. Nie bądźmy więc dla kredytobiorców surowi w ocenie. Pamiętajmy, że często nie mieli oni innego niż pożyczka wyjścia.

Na kredyt mieszkaniowy powinny decydować się tylko i wyłącznie ci, którzy dobrze zarabiają i nie mieli w przeszłości problemów ze spłatą zobowiązań. W innym wypadku nasze starania mogą spalić na panewce, bo i tak takiej pożyczki nie dostaniemy. Jeśli w związku z tym miałeś jakieś zaległości, możesz sprawdzić swoją pozycję w BIK, a nawet siebie z niej usunąć. Za to jednak będziesz musiał zapłacić określonym firmom i na pewno nie będzie to tania usługa. Dość dużo za nią zapłacimy.