Aplikacja jest inną nazwą programu, niekoniecznie komputerowego. Aplikacje pisane są przez programistów w odpowiednim środowisku. Aby wykorzystać niektóre elementy naszego telefonu czy komputera, niezbędny jest odpowiedni program. Każdy z nas, kto używa komputera czy telefonu korzysta z aplikacji. Zwykły użytkownik korzysta zwykle z programów zainstalowanych razem z systemem operacyjnym urządzenia. Aplikacja składa się z kodu źródłowego oraz danych na których pracuje.

Aby ja zainstalować, musimy posiadać system operacyjny, który ją wspiera oraz w środowisku którego będzie pracować. Aplikacja podczas uruchamiania nie posiada własnych układów obliczeniowych oraz rejestrów i korzysta ona z jądra systemu. Obecnie używając tylko przeglądarki internetowej, która sama także jest aplikacją, możemy znaleźć tysiące różnych programów uprzyjemniających nam czas i ułatwiających pracę. Podstawową funkcją telefonu jest komunikacja. Powstało również wiele różnych aplikacji, głównie następców komputerowych komunikatorów, które zastępują nam wiadomości sms. Jest to przykładowo wersja popularnego programu gadu gadu na telefon. Dawniej standardowymi parametrami telefonu była ilość pamięci czy kolorowy wyświetlacz. Obecnie telefony posiadają procesory oraz pamięć operacyjną. Aczkolwiek podczas kupna telefonu, należy pamiętać, że czym więcej opcji posiada nasze urządzenie, tym bardziej wzrasta jego awaryjność.

Nie opłaca się kupować niewytrzymałych telefonów z dotykowymi wyświetlaczami pracownikowi zajmującemu się budowlanką. Jest duże prawdopodobieństwo, że urządzenie to ulegnie szybkiemu uszkodzeniu przy wstrząsie lub upadku. Głównie młodsze osoby są zamiłowane w rozbudowanych systemowo i sprzętowo telefonach, gdzie można zainstalować przeróżne aplikacje. Większość naprawdę przydatnych programów na telefon są niestety płatne. Tu także, jak i w przypadku oprogramowania komputerowego, możemy spotkać się z różnymi formami licencjonowania. Telefony z lepszymi wyświetlaczami oraz systemem będzie trzeba też o wiele częściej ładować, gdyż zużycie ich energii jest wyższe.